Ortoestetica 2023 32716

Protetyka

Protetyka

Protetyka to dział stomatologii, który pomaga przywrócić utracone uzębienie. Wypadki, choroby, albo zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do utraty zęba. Braki w uzębieniu powodują problemy ze zgryzem, trudności z przeżuwaniem, wady wymowy, a także obniżenie pewności siebie. Uśmiech jest naszą wizytówką w kontaktach z innymi, dlatego rzadziej go pokazujemy wiedząc o ubytkach. Na szczęście dentysta protetyk jest w stanie odbudować brakujący ząb, a nawet całe uzębienie. Odzyskanie jednego zęba to sukces, odzyskanie wszystkich zębów to olbrzymia zmiana i powrót do normalnego życia.

Protetyka zajmuje się tworzeniem i mocowaniem protez. Te dzielą się na stałe i ruchome. Stałe są trwale przymocowane do zębów, albo w miejscu ubytku. Ruchome są zakładane i zdejmowane przez Pacjenta. O tym, jakich protez może użyć Pacjent, decyduje dentysta protetyk. W trakcie pierwszego badania dokładnie zapozna się z sytuacją badanego i zaproponuje najlepsze dla niego rozwiązanie.

Stomatologia oferuje wiele rozwiązań protetycznych. Jednym z nich jest bonding. Zabieg polega na mikroinwazyjnej odbudowie zębów przy użyciu żywic kompozytowych. Wypełniają one drobne ukruszenia, starcia i wyszczerbienia oraz maskują przebarwienia. Ich odcień doskonale dostosowujemy do naturalnej kolorystyki uzębienia Pacjenta. Bonding w przeciwieństwie do licówek nie wymaga oszlifowania licowych stron zębów. To zabieg bardzo bezpieczny i bezbolesny.

Licówki to delikatne porcelanowe płatki przymocowane na stałe do lica zęba. Można dzięki nim usunąć drobne uszkodzenia, albo wyrównać lekkie wady zgryzu. Stanowią też pomoc przy wybielaniu zębów. Zdarza się, że pojawi się na zębach przebarwienia, którego nie można usunąć przy pomocy żadnego innego zabiegu. W takim przypadku można na przebarwiony ząb nałożyć licówkę, która całkowicie zakryje kłopotliwe miejsce.

Korony protetyczne zastępują uszkodzoną, albo zniszczoną koronę zęba. Można ją nałożyć na pozostałość naturalnego zęba (po jego wcześniejszym zeszlifowaniu) lub na wszczepiony w kość tytanowy implant (w przypadku pełnej ekstrakcji, czyli kiedy ząb jest usunięty wraz z korzeniem). Korony protetyczne wykonuje się z porcelany lub cyrkonu. Uzupełnienia porcelanowe wyróżniają się doskonałą estetyką, wyglądają bardzo naturalnie, a do tego są bardzo wytrzymałe. Cyrkonowe łączą w sobie naturalny wygląd porcelany i wytrzymałość metalu.

Protetyk może polecić zastosowanie mostu przy ubytku minimum trzech zębów. Takie uzupełnienie protetyczne składa się z połączonych ze sobą koron. Dwie z nich, zwane filarami, umieszcza się na zeszlifowanych zębach, albo wszczepionych implantach. Pozostałe korony, które umieszcza się w lukach, zwie się przęsłami.

W naszym gabinecie do precyzyjnej rekonstrukcji powierzchni żujących, podniebiennych oraz przedsionkowych zębów wykorzystujemy nowoczesną technikę Flow Injection. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie szybkiej i bezinwazyjnej korekty kształtu zębów przy użyciu materiału kompozytowego. Ponadto technika Flow Injection wykorzystywana jest także do zamaskowania szpar, nieestetycznych przebarwień lub pęknięć szkliwa. Niekiedy tego typu odbudowa jest wykorzystywana tymczasowo lub wspomagająco przed trwałą rekonstrukcją protetyczną zębów przednich przy użyciu licówek ceramicznych. Do pozostałych zaleceń należą:

  • starcie zębów w niewielkim stopniu,
  • poprawa ich zaguzkowania po leczeniu ortodontycznym,
  • odtworzenie prawidłowych prowadzeń siecznych i kłowych.

Technika Flow Injection nie jest inwazyjna. W większości przypadków nie wymaga szlifowania zębów, jak to się dzieje w sytuacji wykorzystania licówek ceramicznych. Jednak w porównaniu z nimi jej efekty są mniej trwałe, dlatego tego rodzaju zabieg najczęściej wykonujemy u pacjentów, którzy pilnie chcą poprawić kształt zębów.

Protezy ruchome najpierw dzieli się na częściowe i całkowite. Częściowe uzupełniają braki w łukach zębowych, a całkowite mogą odtworzyć całe uzębienie. Następnie protezy częściowe dzielimy na akrylowe, szkieletowe, na zatrzaskach i zasuwach, nylonowe i acetalowe.

Protezy akrylowe z wyglądu nie różnią się od naturalnych zębów. Jest to rozwiązanie najprostsze i najtańsze, ale należy się liczyć z tym, że proteza całkowicie pokrywa dziąsło oraz podniebienie, co może powodować trudności w adaptacji. Ponadto przez swoją budowę, czyli osadzenie w całości na zębach, powoduje ich obciążenie wraz z ich zanikiem, a co za tym idzie również zanikiem kości znajdującej się pod protezą.

Protezy szkieletowe stosuje się w przypadku częściowej utraty zębów. Protezy szkieletowe poprzez specjalne klamry oraz przęsła przenoszą siły żucia na zęby własne Pacjenta, co zapobiega zanikowi dziąseł i kości. Dzięki specjalnej konstrukcji możemy także ograniczyć płytę protezy, przez co Pacjentowi łatwiej jest przyzwyczaić się do uzupełnienia. Jedyną ich wadą są widoczne niekiedy metalowe klamry i zaczepy na zębach własnych.

Protezy zatrzaskowe lub na zasuwach to rodzaj protez szkieletowych, mających dodatkowe mocowania na koronach zębowych wykonanych w jamie ustnej Pacjenta. Dzięki swojej budowie, mimo że są uzupełnieniem ruchomym, bardzo mocno trzymają się na zębach własnych.

Protezy nylonowe są termoplastyczne, ponieważ zbudowane są z elastycznego, odpornego na złamania i zniszczenia nylonu. Niebywałą ich zaletą jest brak uczuleń, dzięki czemu stanowią doskonałe rozwiązanie dla alergików.

Ostatnim typem są protezy acetalowe. Acetal to termoplastyczne tworzywo. Protezy acetalowe są częściowe, a więc mocujemy je do zębów własnych Pacjenta lub implantów. Wykazują one biokompatybilność, doskonałą estetykę, odporność na na naprężenia i złamania. Ponadto acetalowe klamry są bardziej estetyczne niż metalowe.

x

Skontaktuj się z nami

    x

    Szanowni Pacjenci!

    Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

    • 27.12 9:00-14:00
    • 28.12 14:00-20:00
    • 29.12 13:00-18:00

    Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

    Zespół Ortoestetica.pl