Higienizacja
Higienizacja zębów to profesjonalne zabiegi przeprowadzane w gabinecie dentystycznym, których celem jest oczyszczanie zębów z płytki bakteryjnej, osadu, kamienia nazębnego i przebarwień. Stosowane są przede wszystkim w profilaktyce próchnicy, choć przeprowadzamy je także przed leczeniem ortodontycznym, czy też częściowo przed zabiegiem wybielania zębów. Aby zapobiec rozwojowi próchnicy higienizacja zębów powinna być wykonywana co najmniej raz na pół roku. W naszym gabinecie udostępniamy korzystny cenowo pakiet higienizacyjny, w skład którego wchodzi pełen zestaw zabiegów – profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Czas, który potrzebny jest na przeprowadzenie kompletu zabiegów, to półtorej godziny.
Skaling zębów – na czym polega?
Gdy w higienie jamy ustnej występują zaniedbania i brak regularności, miękki osad nazębny ulega mineralizacji, twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. Kamień może być usunięty jedynie przy użyciu profesjonalnych narzędzi w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego należy go regularnie usuwać? Ponieważ stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, a co za tym idzie problemów z próchnicą i chorobami przyzębia.
Skaling bardzo dobrze radzi sobie z tym problemem. Wibrująca końcówka skalera rozbija kamień przy pomocy ultradźwięków, który następnie wypłukiwany jest wodą. W zależności od miejsca osadzenia kamienia wykonujemy skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. W pierwszym przypadku usuwany jest on z koron zębów. Skaling poddziąsłowy, zwany też kiretażem, polega na usunięciu kamienia nazębnego z kieszonek dziąsłowych, specjalnie do tego zaprojektowanymi narzędziami. Podczas zabiegu może wystąpić lekkie krwawienie dziąseł, w razie potrzeby podajemy pacjentom znieczulenie miejscowe.
Czy piaskowanie jest dobre dla szkliwa?
Piaskowanie doskonale oczyszcza szkliwo z przebarwień i przywraca mu dawny, naturalny kolor. Zabieg wykonujemy przy użyciu tzw. piaskarki, która wypuszcza pod dużym ciśnieniem wodę zmieszaną ze specjalistycznym preparatem, tzw. piaskiem. Teoria o niekorzystnym działaniu zabiegu piaskowania jest mitem, który potrafi nadal krążyć wśród pacjentów. Wyjaśniamy, że piasek stosowany w tym zabiegu jest niezwykle drobny i delikatny. Pacjent nie powinien obawiać się, że zabieg uszkodzi jego szkliwo.
Po piaskowaniu zębów wykonujemy ich polerowanie, tzw. polishing, który pozwala na wygładzenie porowatej powierzchni szkliwa, co utrudnia zatrzymywanie się na nim osadu, a tym samym minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy.
Co daje fluoryzacja zębów?
Higienizacja zębów polega również na wzmacnianiu szkliwa. Fluoryzacja polega na nałożeniu na zęby specjalny żelu o dużym stężeniu fluoru. Zabieg sprawia, że szkliwo jest bardziej odporne na próchnicę. Fluoryzacja jest zabiegiem bezbolesnym i bezpiecznym. Znajduje zastosowanie także w sytuacji nadwrażliwości zębów, kserostomii – czyli w zespole suchości jamy ustnej, a także w leczeniu ortodontycznym, gdy zęby pod aparatem są bardziej narażone na rozwój próchnicy.
Niezbędnym elementem wizyty jest również profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, podczas którego pokazujemy pacjentom, w jaki sposób właściwie dbać o zęby w domu i wyeliminować niewłaściwe nawyki higienistyczne. Podczas rozmowy z pacjentem dobieramy również szczoteczkę, pastę oraz płukankę specjalnie dostosowaną do potrzeb pacjenta. Ważnym elementem jest także wybarwianie płytki nazębnej specjalnym preparatem, tak aby pokazać pacjentowi z jakimi regionami uzębienia ma szczególne trudności w czyszczeniu. Pozwala to nauczyć go, jak najlepiej dbać o swoje zęby.