Licówki
Stomatologia estetyczna pozwala nam usunąć niedoskonałości zębów Pacjenta. Zęby są naszą wizytówką i ich dobry wygląd pozytywnie wpływa na naszą pewność siebie. Jednym z oferowanych przez nas rozwiązań są licówki. To jedna z wielu metod na poprawę estetyki uśmiechu. Są to cienkie płatki najczęściej porcelany które przyklejane są do powierzchni wargowej zębów. Przez swój specyficzny charakter znajdują zastosowanie zarówno w stomatologii estetycznej, jak i w protetyce.
Czym są licówki?
Czym dokładnie są licówki? Należą do kategorii stałych uzupełnień protetycznych, czyli takich, które trwale są przymocowane do zębów Pacjenta. Z wyglądu przypominają drobne płatki zrobione z materiałów kompozytowych lub porcelany. Licówki poprawiają wygląd zębów Pacjenta. Mogą usunąć drobne skazy i przebarwienia, zmienić kształt zęba oraz poprawić lekkie wady zgryzu. Należy jednak podkreślić, że licówki naprawią uszkodzone zęby, o ile zmiany są niewielkie i nie dotknęły miazgi zęba.
Licówki mocuje się do zewnętrznej strony zęba, zwanego licem. Poza poprawą wyglądu uzębienia zastępują szkliwo. Dalej jest to jednak uzupełnienie protetyczne, a to ulega zużyciu. Wizyty kontrolne pozwolą sprawdzić uzębienie Pacjenta, a także stan zamocowanych licówek. Po jakimś czasie trzeba będzie je wymienić – licówki kompozytowe mają żywotność około 5 lat, zaś ceramiczne około 15 lat.
Zastosowanie licówek to cały wachlarz zalet:
- poprawa kształtu zębów własnych pacjenta,
- maskowanie przebarwień zębów lub nieestetycznych wypełnień w zębach przednich,
- korekcja lekkich stłoczeń, zrotowania zębów,
- poprawa koloru zębów,
- odbudowa zębów pękniętych i ukruszonych w wyniku urazu .
Jak się robi licówki?
Cały zabieg zaczyna się od dokładnej oceny stanu zębów Pacjenta. Jeżeli stomatolog dostrzeże jakieś zmiany chorobowe (np. próchnicę) lub zbyt duże ilości osadu i kamienia nazębnego, nie będzie można nałożyć licówek. Zęby przed zabiegiem muszą być wyleczone i dokładnie wyczyszczone (zwykle po przeprowadzonym leczeniu robi się higienizację zębów). Tak przygotowane uzębienie może być poprawione przy pomocy licówek.
Jak się robi licówki? Specjalista przygotowuje wycisk zębów Pacjenta. Na jego podstawie powstaje projekt licówek. Pacjent przymierza próbne licówki i sprawdza, czy efekt go satysfakcjonuje. Jeżeli konieczne są poprawki, zostaną one uwzględnione przed następną wizytą. Gotowy i zaakceptowany projekt wysyłany jest do laboratorium protetycznego, gdzie zamienia się we właściwą pracę protetyczną. W tym czasie stomatolog przygotowuje zęby pacjenta, które muszą być delikatnie zeszlifowane. Dzięki temu licówki będą idealnie przylegać do zębów. Po oszlifowaniu, zanim docelowe estetyczne uzupełnienie zostanie przygotowane, na zęby nakłada się tak zwaną licówkę tymczasową. Jej zadaniem jest ochrona oszlifowanego zęba przed czynnikami zewnętrznymi. Gotowe licówki mocuje się do zęba przy pomocy specjalnego cementu stomatologicznego.
Licówki możemy wykonać z porcelany lub z kompozytu. Porcelana jest wyborem zdecydowanie bardziej trwałym. Uzupełnienia z porcelany są wytrzymalsze, więc wykonane z niej licówki posłużą dłużej. Różnice również dostrzegalne są również w estetyce obu typów materiału. Licówka porcelanowa doskonale imituje szkliwo, dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie i świetnie dopasowuje się kolorem do pozostałych zębów. Inne jest również przenoszenie światła przez porcelanę i kompozyt. Rozproszenie światła w licowce porcelanowej jest zblizone do naturalnego zęba. Licówki kompozytowe mają zazwyczaj jednolity kolor, a rozproszenie światła jest inne niż w naturalnym szkliwie zęba. Poza tym z czasem mogą osadzać się na nich osady z pokarmów, czego nie obserwuje się przy licowkach porcelanowych. W związku tym co 6 miesięcy konieczna jest wizyta w gabinecie na polerowanie licówek i ewentualne usunięcie osadów.
Ile kosztują licówki?
Ile kosztują licówki? W cenę zabiegu zawarte jest ich wykonanie, przygotowanie zęba i nałożenie licówki na ząb. Materiał wykorzystany do produkcji tego rodzaju pracy protetycznej również będzie miał wpływ na końcową cenę – materiały kompozytowe są tańsze od porcelany. Ostatecznie koszt założenia licówki zaczyna się od 1500 zł.