Mosty protetyczne

Mosty protetyczne to jedna z metod rekonstrukcji utraconego uzębienia. Są to protezy stałe, czyli trwale mocowane w jamie ustnej Pacjenta. Stomatolog na pierwszej wizycie sprawdzi, czy są wskazania do zastosowania tego typu uzupełnienia, a jednym z nich jest brak minimum trzech zębów. Warto jednak wiedzieć, że mosty mogą odbudować więcej ubytków.

Mosty protetyczne tworzy się z tych samych materiałów co korony protetyczne. Wyróżniamy mosty na podłożu metalowym, mosty pełnoceramiczne i mosty cyrkonowe. Podobnie jak przy koronach, tu również każdy z materiałów ma swoje plusy i minusy. Protezy na podłożu metalowym są wytrzymałe, wyglądają niemal jak naturalne, ale widoczny pozostaje fragment metalowego rdzenia. Mosty pełnoceramiczne wyglądają jak zęby naturalne, ale są delikatniejsze od pozostałych. Zaś mosty protetyczne na cyrkonie są wytrzymałe, tak jak mosty na podłożu metalowym, a także wyglądają naturalnie jak porcelanowe.

Most, czy implant?

Odpowiedź wcale nie jest oczywista. Aby to zrozumieć musimy wiedzieć, czym jest implant. Implant to tytanowy wszczep, który zastępuje utracony korzeń zęba. Aby uzupełnić brak, do implantu trzeba dołączyć koronę protetyczną. Niebywałą zaletą implantów jest fakt, że do tradycyjnego mostu trzeba oszlifować zęby znajdujące się po obu stronach luki, a w przypadku implantu sąsiednie zęby nie zostaną osłabione. Najlepiej zapytać o radę swojego lekarza, aby wskazał, jaka metoda w naszym wypadku byłaby najlepsza.

Ile lat wytrzymuje most porcelanowy?

Mosty protetyczne, choć wytrzymałe, nie są naszymi naturalnymi zębami i stale się zużywają. Po zamocowaniu mostu należy o nią dbać i starannie pielęgnować. Po zakończonym zabiegu stomatolog dokładnie poinstruuje Pacjenta jak powinien to robić. Jeżeli most protetyczny jest zadbany będzie służył przez wiele lat. Ile lat wytrzymuje na przykład most porcelanowy? Przy właściwej pielęgnacji wytrzyma około 15 lat. Wytrzymałość mostu to ok 15 lat, jednak jego wytrzymałość zależy od właściwej pielęgnacji, uzupełnienia wszystkich braków zębowych oraz wyleczenia wszystkich zaburzeń typu bruksizm.

Ile kosztuje most protetyczny?

Najprościej sprawdzić cenę jednej korony i pomnożyć ją przez ilość koron użytych do zrobienia mostu. Ile kosztuje most protetyczny? Istnieją pewne czynniki, które mogą wpłynąć na końcowy koszt uzupełnienia. Cena jest zależna od materiału, z jakiego wykonana jest praca np. most na podłożu metalowym będzie tańszy niż most na podłożu z tlenku cyrkonu. Na pierwszej wizycie, gdy lekarz zapozna się ze stanem zębów i wykona badania diagnostyczne, przedstawi on następnie plan leczenia i szczegółowy kosztorys.

x

Skontaktuj się z nami

  x

  Szanowni Pacjenci!

  Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

  • 27.12 9:00-14:00
  • 28.12 14:00-20:00
  • 29.12 13:00-18:00

  Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

  Zespół Ortoestetica.pl