Ortodoncja

Ortodoncja – Ortodonta

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się wadami zgryzu. Źle ułożone zęby są niewątpliwie problemem natury estetycznej i mogą wpływać na naszą pewność siebie i samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że zły układ naszych zębów ma negatywny wpływ na ich zdrowie. Źle ustawione zęby mogą się ścierać w nieregularny sposób. Trudniej je leczyć, ponieważ specjalista ma gorszy dostęp do chorej powierzchni. Nachodzące na siebie zęby niewłaściwie rozprowadzają siły w trakcie mówienia i przeżuwania, co może prowadzić do ich osłabienia, a nawet poluzowania.

Ortodoncja to leczenie, które służy wyrównaniu uzębienia pacjenta. Wykorzystuje przede wszystkim aparaty ruchome i stałe, które wywierają nacisk na zęby i przesuwają je na właściwą pozycję. Ortodoncja jest dostępna dla każdego bez względu na wiek, aczkolwiek warto pamiętać, że im szybciej zaczniemy terapię, tym będzie ona lżejsza i szybsza.

Jak wygląda aparat ortodontyczny?

Aparat ruchomy ma prostą konstrukcję zrobioną z tworzywa sztucznego, które wygodnie układa się na podniebieniu i metalowych elementów, które wywołują odpowiedni nacisk na zęby. Jak wygląda stały aparat na zęby? Zawsze jest zamocowany trwale na zębach Pacjenta, ale jego wygląd różni się od konkretnego modelu.

Aparaty klasyczne mają prosty i charakterystyczny wygląd. Na każdym zębie znajduje się metalowy zamek, a specjalny drucik zwany łukiem łączy je ze sobą. Łuk do zamków przymocowuje się specjalnymi gumkami, albo zatrzaskami. Aparat lingwalny w konstrukcji przypomina ten klasyczny, ale jest w całości przymocowany na tyłach zębów, od strony języka. Takie ułożenie sprawia, że jest niemal całkowicie niewidoczny. Aparat estetyczny może być zarówno bardziej, jak i mniej widoczny od aparatu klasycznego. Może mieć kolor zbliżony do barwy zębów, albo wręcz przeciwnie – zamki mogą być ozdobne i kolorowe.

Aparaty stałe możemy podzielić na 4 grupy: tradycyjne aparaty metalowe, aparaty estetyczne (szafirowe lub porcelanowe), aparaty samoligaturujące lub nakładki ortodontyczne. W przypadku aparatu tradycyjnego metalowego lub estetycznego na zęby naklejone są zamki ortodontyczne przypominające małe kostki metalowe, zaś w aparatach estetycznych są one w kolorze zęba.

Następnie do zamków wkłada się drut, który mocujemy gumkami tzw. ligaturami w kolorach aparatu – przezroczyste lub kolorowe, w zależności od preferencji Pacjenta. Aparaty samoligaturujące charakteryzują się brakiem gumek do mocowania drutu. Ich rolę pełnią specjalne zatrzaski mocowane na stałe do zamków.

Nakładkowe aparaty ortodontyczne to niewidoczne nakładki, które nosi się na zębach przez określoną długość czasu. W naszym gabinecie korzystamy z doskonałych aparatów Invisalign. Są to przezroczyste, perfekcyjnie dopasowane do uzębienia Pacjenta nakładki, wywierające na zęby kontrolowany nacisk i przesuwające je na właściwą pozycję. Zestaw nakładek Invisalign Pacjent otrzymuje do domu i wymienia samodzielnie po upływie około dwóch tygodni. Wyróżniają się dużą estetyką – ich obecność w jamie ustnej jest niemal niewidoczna dla osób postronnych.

Jak się zakłada aparat na zęby?

Leczenie ortodontyczne w naszym gabinecie jest poprzedzone konsultacja lekarską. Na konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, w którym dowiaduje się o jego problemach i oczekiwaniach. Cały proces leczenia zaczyna się od wyleczenia i oczyszczenia zębów. Nieodłącznym elementem są badania diagnostyczne, takie jak zdjęcia pantomograficzne, cefalometryczne i tomografia komputerowa. Następnie wykonujemy wycisk zębów pod modele ortodontyczne. Te działania pozwolą ortodoncie na dokładne zapoznanie się z układem zębów Pacjenta. Ponadto wykonujemy także zdjęcia twarzy, profilu i zębów pacjenta oraz ocenę stanu stawu skroniowo – żuchwowego. Kolejnym krokiem jest analiza i projektowanie uśmiechu. Wszystko to umożliwia wybór odpowiedniej metody leczenia ortodontycznego.

W przypadku aparatu ruchomego specjalista przygotowuje właściwy aparat, który następnie wręcza pacjentowi. Ten zaś zakłada go i wyjmuje w domu. Pozostaje jedynie pilnować wizyt kontrolnych dzięki którym aparat będzie właściwie wpływał na zęby. Jak się zakłada stały aparat na zęby? Metalowe zamki są przyklejane do zębów i łączone ze sobą przy pomocy łuku.

W trakcie całego procesu leczenia wykonujemy dokumentację fotograficzną uśmiechu pacjenta.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

To, ile kosztuje aparat ortodontyczny zależy w dużej mierze od tego, czy jest to aparat stały, czy ruchomy. Ruchomy aparat kosztuje od 300 zł za jeden łuk zębowy. Aparat stały kosztuje od 2000 zł za jeden łuk, ale mowa tu o najprostszym modelu z widocznymi metalowymi klamrami. W przypadku nakładek Invisalign jest to koszt od 5000 zł.

Proces leczenia ortodontycznego

Krok 1

Konsultacja ortodontyczna


Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Kolejnym etapem jest wykonanie szczegółowego badania zgryzu, pobranie skanów wewnątrzustnych w celu oceny modeli diagnostycznych, trójwymiarowych uzębienia. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków zgryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG.

ok. 1 tydzień

Krok 2

Omówienie planu leczenia


Celem drugiej wizyty jest zapoznanie pacjenta z wynikami badań oraz przedstawienie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego przebieg i przewidywany czas trwania leczenia.

ok. 1 tydzień

Krok 3

Leczenie aktywne


W zależności od rodzaju zaplanowanego leczenia, następuje wydanie pacjentowi aparatu ruchomego lub wydanie nakładek prostujących zęby lub założenie aparatu stałego. Ortodonta przedstawia wszelkie wskazania i zalecenia. Higienistka stomatologiczna tłumaczy pacjentowi jak należy dbać o zęby użytkując aparat. W trakcie całego procesu leczenia konieczne są regularne wizyty kontrolne.

Indywidualny czas leczenia

Krok 4

Leczenie retencyjne


Ostatnim etapem leczenia, równie istotnym, bo stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, jest faza retencji. Stosuje się najczęściej specjalny drut retencyjny przyklejany od wewnętrznej powierzchni do zębów w odcinku przednim oraz nakładki utrzymujące na noc.

Zapoznaj się z cennikiem

Ortodoncja


Konsultacja ortodontyczna
210 zł
Aparat stały metalowy klasyczny
od 2200 zł
Aparat stały estetyczny klasyczny
od 2800 zł
Leczenie nakładkowe np. Invisiline, Clearcorrect
od 5000 zł
x

Skontaktuj się z nami

  x

  Szanowni Pacjenci!

  Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

  • 27.12 9:00-14:00
  • 28.12 14:00-20:00
  • 29.12 13:00-18:00

  Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

  Zespół Ortoestetica.pl