Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego

Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z kością skroniową. Dopasowuje je do siebie krążek stawowy, a z całym stawem łączy się wiele mięśni twarzy i głowy. Jego prawidłowe działanie jest niezwykle ważne, ponieważ wykorzystujemy go w wielu czynnościach. Bierze on udział między innymi w procesie jedzenia, mówienia i śpiewania. Zaburzenia tego stawu utrudniają jego pracę. W czasie otwierania ust, ziewania i przesuwania szczęki na boki może pojawić się dotkliwy ból. Częsty jest też odgłos trzaskania stawu skroniowo-żuchwowego, a w skrajnych przypadkach może dojść do jego blokowania. Wszystkie te elementy znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie chorego.

Warto zapamiętać jakie objawy wskazują na problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Jeżeli wystąpią, konieczne będzie spotkanie ze specjalistą. Do najczęstszych objawów należą: ból i trzaskanie stawów, ból głowy i karku, ból i szum w uszach, zgrzytanie zębów i zaciskanie szczęki (bruksizm), bóle zębów, przerost mięśni (żwacza i skroniowego), problem z szerokim otwarciem ust, lub problemy z żuciem. Przy powyższych objawach należy umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym jak najszybciej, ponieważ staw się sam nie wyleczy. Objawy, które mają negatywny wpływ na życie Pacjenta, będą się z czasem nasilać. Problem zaś będzie się pogłębiać, co utrudni i wydłuży dalsze leczenie.

Ból stawu skroniowo-żuchwowego – przyczyny

Jest niestety wiele przyczyn, które mogą prowadzić do bólu skroniowo-żuchwowego. Najczęściej pojawiający się ból wiąże się z wadami zgryzu, brakami w uzębieniu, zgrzytaniem i zaciskaniem zębów, wadą postawy, źle wyleczonymi urazami oraz stresem.

Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego

Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego zaczyna się od wizyty w gabinecie stomatologicznym. Specjalista zbiera dokładny wywiad i bada Pacjenta. Wykonuje badania manualne mięśni głowy i szyi, stawów skroniowo-żuchwowych i torebek stawowych. Na tym jednak się nie kończy. Należy też sprawdzić funkcję języka, stan uzębienia i zgryz. Po badaniach manualnych zwykle zleca się wykonanie tomografię stawów skroniowo-żuchwowych lub rezonansu głowy. Po uzyskaniu niezbędnych informacji stomatolog jest w stanie zaproponować właściwe leczenie. Pacjent może dostać specjalny aparat relaksujący mięśnie głowy i szyi, który zakłada się na noc. Nie dość, że relaksuje mięśnie to jeszcze powstrzymuje odruchy zgrzytania zębami i zaciskania szczęki. Inną metodą leczenia jest fizjoterapia, której celem będzie rozluźnienie stawów i poprawienie elastyczności mięśni. Specjalista może też pokazać specjalne ćwiczenia, które Pacjent powinien wykonywać w domu jako formę autoterapii. Jeżeli przyczyną bólu stawu skroniowo-żuchwowego są ubytki zębów lub wada zgryzu wtedy trzeba będzie udać się na leczenie to protetyka, czy ortodonty. Aby wyleczyć stawy niezbędna może okazać się rekonstrukcja uzębienia protezami albo skorygowanie wad zgryzu aparatem korekcyjnym stałym lub ruchomym.

x

Skontaktuj się z nami

    x

    Szanowni Pacjenci!

    Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

    • 27.12 9:00-14:00
    • 28.12 14:00-20:00
    • 29.12 13:00-18:00

    Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

    Zespół Ortoestetica.pl