Korony

Braki w uzębieniu mają negatywny wpływ na zdrowie Pacjenta. Utrudniają przeżuwanie, prowadzą do rozwoju próchnicy, osłabiają inne zęby, mogą prowadzić do wady wymowy i zmniejszają pewność siebie. Protetyka stomatologiczna ma obecnie wiele sposobów na odbudowę utraconych zębów. Jednym z nich są korony protetyczne.

Rodzaje koron protetycznych

Korona protetyczna to zawsze całkowita odbudowa utraconej naturalnej korony zęba. Można ją nakładać na oszlifowane pozostałości naturalnego zęba, albo na wszczepiony w kość szczękową implant (w przypadku ekstrakcji całkowitej, podczas której usuwa się ząb wraz z korzeniem). W obu przypadkach mamy do czynienia z uzupełnieniem protetycznym, które doskonale zastępuje utracony ząb. Zarówno w przypadku korony mocowanej na zębie, jak i korony mocowanej na implancie dochodzi do stymulacji kości szczękowej, co powstrzymuje jej osłabienie. Warto w tym miejscu dodać, że mocowanie korony na implancie wydłuża nieco leczenie. Trzeba doliczyć czas na wszczepienie implantu i okres gojenia się ran.

Uzupełnienia protetyczne różnią się między sobą materiałem z którego są wykonane. Jakie więc są rodzaje koron protetycznych? Najpopularniejszą i najtańszą jest korona z podłożem metalowym. Tworzony jest metalowy rdzeń, na który nakłada się kolejne warstwy porcelany. Te imitują kolejne warstwy zęba. Dzięki zastosowaniu porcelany ząb wygląda niemal tak jak naturalny, jednak elementy metalowego rdzenia wciąż mogą być widoczne.

Tego problemu nie mają korony protetyczne pełnoceramiczne. Te są w całości zrobione z ceramiki, która doskonale imituje naturalne szkliwo. Taka korona jest droższa, ale nie sposób odróżnić jej od pozostałych zębów. Sama porcelana jest jednak delikatniejszym materiałem i ten rodzaj uzupełnienia może nie mieć wytrzymałości innych koron.

Korony protetyczne na cyrkonie, zwane też koronami cyrkonowymi, zrobione są z tlenku cyrkonu. Ten zaś z wyglądu przypomina porcelanę, ale wytrzymałością nie ustępuje metalowi. Są to najdroższe korony, ale wyglądają naturalnie i są bardzo trwałe.

Korony całkowicie metalowe są specyficzne. Wykorzystany w nich metal jest przyjazny dla naszego ciała, nie uczula go, ani nie podrażnia (w szczególności złoto). Są też niezwykle wytrzymałe i trwałe. Nie da się jednak ukryć, że są protetycznym uzupełnieniem braków zębowych, ponieważ wyraźnie wyróżniają się w naszej jamie ustnej. Nie wszystkim to odpowiada, inni zaś docenią ciekawe walory estetyczne połączone z wytrzymałością.

Ile kosztuje korona zęba?

Ile kosztuje korona zęba? Dużo zależy od materiału, z którego jest wykonana. Korony z podłożem metalowym kosztują 1000 zł za sztukę. Korony pełnoceramiczne będą już kosztowały 1200 zł za sztukę. Cena tego rodzaju uzupełnienia protetycznego na cyrkonie wynosi 1400 zł za sztukę. W przypadku koron mocowanych na implant trzeba dodatkowo doliczyć koszt zrobienia i wszczepienia implantu, co podniesie cenę o kolejny 1000 zł. Na cenę tych całkowicie metalowych ma wpływ koszt konkretnego metalu w danym okresie.

PROCES WYKONYWANIA KORON PROTETYCZNYCH

Krok 1

Konsultacja


W trakcie konsultacji przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem, wykonywane są zdjęcia, pobierany wycisk oraz planowanie uśmiechu. W trakcie wizyty przedstawiany jest również dokładny kosztorys wykonania korony protetycznej.

1 tydzień

Krok 2

Przygotowanie zębów


Stomatolog przygotowuje powierzchnię zęba poprzez jego oszlifowanie. Po tym mocowana jest na zębie korona tymczasowa.

2 tydzień

Krok 3

Mocowanie gotowej korony


W trakcie ostatniej wizyty gotowa korona zastępuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne i na stałe przymocowywana jest do zęba.

Zapoznaj się z cennikiem

Korony i mosty


Korona metal – porcelana
2000 zł
Korona cyrkonowa, pełnoceramiczna(licowana porcelaną)
2200 zł
Korona cyrkonowa, pełnoceramiczna(wykonywana w systemie cad/cam)
wycena indywidualna
x

Skontaktuj się z nami

  x

  Szanowni Pacjenci!

  Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

  • 27.12 9:00-14:00
  • 28.12 14:00-20:00
  • 29.12 13:00-18:00

  Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

  Zespół Ortoestetica.pl