Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie Kanałowe pod Mikroskopem

Próchnica to zakaźna choroba zębów, którą wywołują bakterie. Ich namnażanie ułatwia osad odkładający się na zębach i resztki po posiłkach, które mogą pozostać w szczelinach międzyzębowych. Właściwa higiena jamy ustnej pozwala powstrzymać rozwój choroby, niestety problem jest przede wszystkim w jedzeniu. Te jest obecnie bogate w cukry, które są idealną pożywką dla bakterii i znacznie ułatwiają ich namnażanie. Poza higieną ważne są też wizyty kontrolne w gabinecie, ponieważ pozwalają one dostrzec chorobę we wczesnej fazie, w której stosunkowo łatwo ją wyleczyć.

W każdym zębie znajduje się nerw i naczynia krwionośne. Jeżeli rozwijająca się próchnica nie zostanie w porę usunięta, a ząb zaopatrzony w wypełnienie, bakterie zainfekują ten nerw oraz znajdującą się w zębie krew.W takiej sytuacji jedynym ratunkiem przed ekstrakcją zęba jest leczenie kanałowe. Cały system kanałowy, jaki znajduje się w zębie, jest bardzo skomplikowany, dlatego tak ważny w leczeniu endodontycznym jest mikroskop, dokładna dezynfekcja oraz możliwość precyzyjnego i szczelnego wypełnienia kanałów. Leczenie kanałowe przeprowadzamy w naszym gabinecie na jednej wizycie. Nazywane jest także leczeniem endodontycznym i jest jedną z najbardziej skomplikowanych procedur stomatologii.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie rozpoczyna się od zrobienia zdjęcia rentgenowskiego zakażonego zęba. Dzięki niemu dentysta będzie miał wyraźny obraz ilości kanałów i ich ułożenia. W czasie leczenia kanałowego przy pomocy mikroskopu, stomatolog musi usunąć zakażoną powierzchnię zęba i dostać się do jego miazgi (czyli naczyń krwionośnych i nerwu zęba). Miazga zostaje usunięta, a powierzchnia i wnętrze zęba są bardzo dokładnie oczyszczane i dezynfekowane. Specjalista wypełnia system kanałowy ciekłą gutaperką. Na końcu zamyka ząb i odbudowuje jego koronę. Tutaj duże znaczenie ma jaka powierzchnia zęba była zaatakowana przez bakterie. Jeżeli próchnica była mocno rozwinięta może nastąpić konieczność odbudowy protetycznej. Po leczeniu robione jest kolejne zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli ocenić jakość wypełnienia kanałów zęba.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem i dlaczego powinno być wykonane pod jego kontrolą? Sam zabieg ma taki sam przebieg, ale wykorzystuje się mikroskop, który oświetla leczone miejsce i pozwala na powiększenie obrazu (od 6 do 25 razy). Stomatolog przeprowadzający zabieg z tym narzędziem ma znacznie lepszy wgląd w chore miejsce i jest w stanie zobaczyć dodatkowe kanały, zębiniaki, pęknięcia korzeni, złamane narzędzia oraz obliteracje w korzeniach.

Ponadto podczas leczenie knałowego, obok mikroskopu stomatologicznego, wykorzystujemy także inne, nowoczesne rozwiązania:

 • Koferdam – rodzaj gumowej ochrony zakładanej na ząb podczas leczenia, pozwala uniknąć zakażenia zęba bakteriami ze śliny i jamy ustnej. Dzięki koferdamowi jesteśmy w stanie płukać ząb środkami odkażającymi, bez obawy podrażnienia śluzówki jamy ustnej pacjenta.
 • Wyjaławianie kanałów ultradźwiękami – dzięki użyciu ultradźwięków płyn, używany do dezynfekcji systemu korzeniowego, penetruje głębiej oraz jest podgrzewany, co dodatkowo wzmacnia proces dezynfekcji.
 • Mechaniczne opracowanie kanałów kątnicą ortodontyczną oraz narzędziami NITI – opracowanie mechaniczne to mniejsze ryzyko złamania narzędzia w kanale, czy też przepchnięcia zainfekowanych drobin poza wierzchołek zęba. Dodatkowo skraca czas pracy lekarza.
 • Wypełnianie systemu kanałowego ciekłą gutaperka – dzięki podgrzaniu następuje upłynnienie materiału co skutkuje szczelniejszym wypełnieniem, dotarciem do wszystkich zakamarków i w rezultacie zapobiega wniknięciu bakterii.
 • Aparat RTG – dzięki możliwości zrobienia zdjęcia RTG podczas wykonywania zabiegu możemy od razu sprawdzić poprawność leczenia.

Ile czasu trwa leczenie kanałowe?

Na czas wykonania zabiegu ma wpływ umiejscowienie zęba i ilość kanałów. Ile czasu trwa leczenie kanałowe? Od 1 do 3 godzin. Zęby z jednym kanałem (przednie) leczy się znacznie szybciej niż zęby trzonowe (posiadające trzy, a nawet cztery kanały). Wykorzystanie w zabiegu mikroskopu nie zmienia czasu samego zabiegu, ale pozwala przeprowadzić go znacznie efektywniej. Dzięki potężnemu zbliżeniu stomatolog może dokładnie oczyścić i wypełnić kanały w czasie jednej wizyty, dzięki czemu zwykle wystarczy tylko jeden zabieg na wyleczenie zęba.

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?

To, ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem, zależy od ilości leczonych kanałów. Leczenie jednego kanały kosztuje 500 zł, a każdy dodatkowy kanał kosztuje kolejne 200 zł. Podsumowując zabieg kosztuje od 500 do 1100 zł.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu naszych gabinetów oraz doskonałemu doświadczeniu naszych lekarzy jesteśmy w stanie sprawnie przeprowadzić leczenie kanałowe podczas jednej wizyty. Wyleczony ząb może jeszcze pozostać w jamie ustnej na długie lata.

Ponadto posiadamy szerokie doświadczenie również w leczeniu kanałowy nietypowych przypadków, takich jak ponowne leczenie kanałowe, usuwanie złamanych narzędzi z kanałów, leczenie zębów z niewykształconym wierzchołkiem korzenia u młodych pacjentów, resorpcje w kanale, resekcje wierzchołka korzenia, obliteracje korzeni. Serdecznie zapraszamy na konsultacje!

Nasze standardy leczenia

 • Mikroskop endodontyczny


  Mikroskop pozwala uzyskać powiększony obraz z dużą głębią, szerokim polem widzenia i bardzo dobrym oświetleniem badanego obszaru, co zapewnia maksymalną precyzję oraz efektywność zabiegu.

 • Nowoczesny system opracowania kanałów


  Stosujemy system mechanicznego opracowania kanałów korzeniowych, a do wypełniania kanałów używamy materiału gutaperki, która jest materiałem pochodzenia naturalnego, biozgodnym i dobrze tolerowanym przez organizm.

 • Koferdam


  W celu zapewnienia suchości pola zabiegowego stosujemy koferdam, dzięki któremu można wyizolować ząb, który w danym momencie leczymy.

 • Rentgen


  Leczenie kanałowe odbywa się pod kontrolą rtg. Dzięki temu mamy możliwość szczegółowego kontrolowania jakości leczenia kanałowego.

 • Ultradźwięki


  Dzięki pracy ultradzięków możemy bardzo delikatnie opracować zagięte, zwapniałe kanały, usunąć złamane nadzędzia lub udrożnić kanały podczas ponownego leczenia kanałowego. Ultradźwięki wspomagają również dzałanie płynów dezynfekcyjnych.

 • Trójwymiarowe wypełnianie


  Do wypełnienia kanałów korzeniowych używamy ciekłej gutaperki, która zapewnia szczelne zalanie wszystkich zakamarków. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko nieszczelności i ponownego zainfekowania.

Proces leczenia kanałowego

Krok 1

Konsultacja stomatologiczna


Podczas pierwszej wizyty endodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu zapoznania się ze stanem uzębienia pacjenta. Przed opracowaniem indywidualnego planu leczenia kanałowego lekarz stomatolog wykona zdjecie rentgenowskie w celu dalszej analizy.

ok. 1 tydzień

Krok 2

Leczenie endodontyczne


Zainfekowana miazga zostaje usunięta z komory zęba i kanałów korzeniowych. Lekarz stomatolog dokonuje pomiaru długości kanałów korzeniowych, następnie je oczyszcza i dezynfekuje. Kolejnym etapem jest wypełnienie kanałów specjalnym materiałem (gutaperką), który zapewnia ochronę przed wnikaniem bakterii.

ok. 1 tydzień

Krok 3

Kontrola i profilaktyka


Wizyta kontrolna podczas której wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie zęba w celu potwierdzenia prawidłowego leczenia. Lekarz ponadto wskazuje jak dalej dbać o zęby.

Zapoznaj się z cennikiem

Leczenie kanałowe


Leczenie kanałowe pod mikroskopem
od 900 zł
Ponowne leczenie kanałowe
wycena indywidualna
W cenę leczenia wliczone znieczulenie oraz zdjęcie punktowe
x

Skontaktuj się z nami

  x

  Szanowni Pacjenci!

  Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

  • 27.12 9:00-14:00
  • 28.12 14:00-20:00
  • 29.12 13:00-18:00

  Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

  Zespół Ortoestetica.pl