Aparaty stałe

Aparat ortodontyczny możemy podzielić na stały tradycyjny, stały samoligaturujący oraz aparat nakładkowy. Aparaty te charakteryzują się działaniem z odpowiednią siłą przez cały okres kuracji, poprawiając ich układ w jamie ustnej.

Stały aparat ortodontyczny jest trwale przymocowany do zębów Pacjenta. Przez cały okres kuracji działa na uzębienie z odpowiednią siłą i poprawia jego układ w jamie ustnej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ aparat stały nie poprawia jedynie estetyki, ale też stan zdrowia zębów. Estetyka jest naturalnie istotna i wielu Pacjentów zgłosi się do ortodonty właśnie z tego powodu. Zęby są naszą wizytówką i chcemy, by prezentowały się jak najlepiej. Naprawa wady zgryzu może poprawić nasze samopoczucie i zwiększyć pewność siebie. Warto jednak pamiętać, że równe zęby to przede wszystkim zdrowsze zęby. Łatwiej je leczyć, zadbać o ich higienę i dojrzeć na nich zmiany chorobowe.

Każde leczenie ortodontyczne jest poprzedzone konsultacja lekarską. Na konsultacji lekarz rozmawia z pacjentem – zapoznaje się z jego o oczekiwaniami odnośnie leczenia oraz powodem zgłoszenia się do naszej kliniki. Po konsultacji konieczne jest wykonanie zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych, a czasami także tomografii komputerowe. Następnie pobierane są wyciski pod modele ortodontyczne. Lekarz wykonuje pacjentowi również zdjęcia twarzy, profilu oraz zdjęcia zębów. Ważnym elementem diagnozy jest także zbadanie stawu skroniowo – żuchwowego. Następnym etapem jest analiza i projektowanie uśmiechu oraz wybór metody, którą zaakceptuje pacjent, a jednocześnie takiej, która będzie działa najsprawniej.
 Na podstawie wszystkich uzyskanych informacji, lekarz specjalista przygotowuje plan leczenia i przedstawia go Pacjentowi. Jeżeli najlepszym rozwiązaniem jest aparat stały, to następnym krokiem będzie przygotowanie zębów.

Aby zamocować aparat ortodontyczny należy wyleczyć i wyczyścić zęby. Po ewentualnym usunięciu wszelkich zmian chorobowych zęby Pacjenta są poddane zabiegom higienizacji zębów. Skaling (mechaniczny, chemiczny, laserowy) usuwa kamień nazębny. Piaskowanie (czyli silny strumień wody zmieszany z pyłem czyszczącym) dociera do szczelin niedostępnych w poprzednim zabiegu i usuwa pozostałości osadu nazębnego. Polerowanie (czyszczenie zębów specjalną pastą polerską) dokładnie oczyszcza zęby z resztek po poprzednich zabiegach, a fluoryzacja wzmacnia szkliwo. Powyższe zabiegi doprowadzą zęby do odpowiedniego stanu, by można było zamocować aparat.

Aparaty stałe konwencjonalne metalowe składają się z zamków mocowanych do każdego zęba osobno i łuku, czyli metalowego drutu, który łączy ze sobą zamki. Łuk utrzymuje się w zamkach dzięki specjalnym, kolorowym gumkom (tzw. ligatury). Zamki metalowe w tym rodzaju aparatu są zazwyczaj odlewane z jednego kawałka stali chirurgicznej, dzięki czemu są bardzo trwałe. Umieszczane są na stronie wargowej zęba.

W naszej klinice stosujemy także aparaty stałe estetyczne. Zbudowane są podobnie jak konwencjonalne aparaty metalowe, z tą różnicą, że zamki estetyczne wykonywane są z kryształu, porcelany lub kompozytu. Stawiamy na aparaty estetyczne, ponieważ ich zamki są najtrwalsze, nie odkształcają się, nie odbarwiają się i mają kolor zbliżony do szkliwa.

Kolejnym rodzajem aparatów stałych są aparaty samoligaturujące. Tę grupę dzielimy na dwie podgrupy: aparaty samoligaturujące metalowe i estetyczne. Jak sama nazwa wskazuje, aparaty metalowe wykonane są z metalu jest to dobre rozwiązanie jeżeli cenimy sobie funkcjonalność, ale mamy ograniczony budżet. Drugim rodzajem są zamki samoligaturujące estetyczne – ceramiczne w kolorze przybliżony barwą do koloru zęba. Aparat samoligaturujący ma tę zaletę, że drutu, który do niego wkładamy, nie utrzymuje się w zamkach dzięki ligaturom, ale zamykamy go w nich za pomocą specjalnej, wbudowanej klapki. Zaletą takiego rozwiązania jest brak ciągłego tarcia między ligaturami a zamkiem. Aparat działa efektywniej, szybciej, a odstępy między wizytami są dłuższe. Skraca się również czas leczenia. Dodatkową zaletą jest lepsza higiena jamy ustnej w tego typu rozwiązaniu niż w aparacie tradycyjnym. Mniej resztek pokarmowych dostaje się pod klapki aparatu.

Ile czasu nosi się aparat na zęby?

To, ile czasu nosi się aparat na zęby, zależy od wady zgryzu Pacjenta oraz rodzaju aparatu. Małe wady leczy się znacznie szybciej. Podobnie jeżeli mamy do wyprostowania tylko jeden łuk zębowy. Zwykle jednak, gdy mamy do czynienia z wadą obu łuków zębowych, kuracja trwa około dwóch lat. W tym czasie należy odbywać regularne wizyty kontrolne podczas których ortodonta sprawdza, czy aparat dalej pasuje i czy wywiera odpowiedni nacisk na zęby. W przypadku rozbieżności specjalista od razu poprawia aparat.

x

Skontaktuj się z nami

    x

    Szanowni Pacjenci!

    Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

    • 27.12 9:00-14:00
    • 28.12 14:00-20:00
    • 29.12 13:00-18:00

    Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

    Zespół Ortoestetica.pl