Aparaty ruchome
Aparat ruchomy jest stosowany najczęściej u młodych Pacjentów. Jego zadaniem jest skorygowanie niewielkich wad zgryzu, kiedy w jamie ustnej występują jeszcze zęby mleczne. Jako że aparat ruchomy nie jest mocowany trwale, to Pacjent decyduje kiedy chce go zdjąć. Warto jednak pamiętać, że aby zadziałał właściwie powinien być noszony jak najwięcej jest to możliwe w ciągu doby.
Każde leczenie ortodontyczne w naszym gabinecie jest poprzedzone konsultacja lekarską i badaniami diagnostycznymi. Ortodonta dokładnie sprawdza zęby pacjenta, a następnie wykonuje ich wycisk. Dzięki niemu będzie w stanie przygotować aparat ruchomy. Ten precyzyjnie naciska na wybrane fragmenty szczęki ustawiając zęby we właściwym miejscu. Specjalista jednocześnie ustala przebieg całej terapii.
Aparat ruchomy pomaga skorygować wady zgryzu występujące u dzieci i młodzieży (zwykle w przedziale wiekowym od 4 do 12 lat). Wtedy też, zanim kości w pełni się ukształtują i stwardnieją, najłatwiej jest wyprostować krzywe zęby. Proste zęby mają kolosalny wpływ na pewność siebie u młodego i dorosłego Pacjenta. Ważne jest też to, że z czasem łatwiej będzie o skorygowane zęby dbać. Prościej dbać o ich higienę, a specjalista łatwiej je wyleczy. Aparat musi być noszony każdego dnia, więc używanie go wymaga dyscypliny. O aparat ruchomy należy bardzo dbać. Pacjent powinien pamiętać o jego codziennym czyszczeniu.
Niezwykle ważne są wizyty kontrolne. Po dopasowaniu aparatu specjalista poinstruuje Pacjenta o tym jak dbać o aparat, co ile dni powinny być wizyty kontrolne, oraz ile czasu będzie trwała terapia. Wizyty kontrolne zwykle odbywają się w przedziale od 4 do 8 tygodni.
U starszych dzieci i pacjentów dorosłych pracujemy także metodami CAD ang. Coordinated Arch Development (wielokierunkowa jednoczesna rozbudowa łuków zębowych) oraz stosujemy metody ortotropii. Stawiamy na piękny wygląd, dobrą funkcję oraz właściwą rozbudowę łuków zębowych, tak aby uniknąć usuwania zębów. Metodę CAD opracował prof. Raphael L. Greenfield, D. D. S., M. Sc. D z USA. Pozwala ona na rozbudowanie łuków zębowych we wszystkich wymiarach, dzięki czemu możemy doskonale poszerzyć bazę kostną wyrostków zębowych i uniknąć usuwania zębów, zachowując przy tym pięknie rozbudowany uśmiech. Ponadto zostało również udowodnione że metody rozbudowy łuków CAD dają lepszą stabilność leczenia ortodontycznego. W tym zakresie najczęściej stosujemy aparaty ruchome typu dystalizator GMD oraz aparat lip bumper.
Jak wygląda aparat ruchomy?
Aparat ruchomy na górne i na dolne zęby składa się z tych samych części i elementów. Jak więc wygląda aparat ruchomy? To przede wszystkim akrylowa płytka, która wygodnie spoczywa na podniebieniu. Jest połączona z metalowymi klamrami, śrubami i sprężynami. Klamry mocują aparat na zębach, a sprężyny i śruby wywołują odpowiedni nacisk na zęby Pacjenta, dzięki czemu te ustawiają się na właściwych miejscach. Pacjent posiada możliwość jego personalizacji poprzez wybór koloru oraz ewentualnej naklejki, która jest zalewana w materiale, z którego zbudowany jest aparat.
Ile kosztuje aparat ruchomy?
To zależy od skomplikowania wady jaką ma korygować. Cena zawiera materiały, produkcję aparatu i jego dopasowanie. Ile więc kosztuje aparat ruchomy? Cena waha się od 500 do 1200 złotych. Warto jednak pamiętać, że poza główną ceną należy doliczyć ceny wizyt kontrolnych. Te są niezwykle istotne, ponieważ w ich trakcie stomatolog sprawdza, czy aparat dobrze pasuje. Aparat musi być dopasowany idealnie, by odpowiednio wpływał na zęby. Jeżeli tak nie jest należy go niezwłocznie dopasować.