Leczenie ortodontyczne dzieci

Ortotropia to leczenie stomatologiczne, które skoncentrowane jest zapobieganiu powstawania wad zgryzu u dzieci. Skierowana jest do dzieci w wieku 4 – 10 lat. Opiera się na założeniu, że właściwy rozwój szczęk i uzębienia dziecka jest związany z prawidłową postawą jamy ustnej. Jeśli jest ona zachowana, możemy mieć pewność, że w trakcie dorastania dziecka jego zgryz będzie rozwijał się poprawnie – zęby będą właściwie rozmieszczone, stabilne, a łuki zębowe o prawidłowej szerokości.

Aparat ortodontyczny u dzieci – od kiedy stosować?

W ortotropii stosujemy aparaty na zęby dla dzieci, gdy mają około 6-10 lat. W tym wieku trwa u nich intensywny rozwój twarzoczaszki, dlatego podjęte w tym czasie leczenie jest najbardziej skuteczne. Aparaty ortodontyczne u dzieci to tzw. Biobloki, które zakładamy na różnych etapach leczenia:

 • pierwszy etap to rozbudowa łuków zębowych i żuchwy przy użyciu aparatu na zęby dla dzieci Bioblok I, jest to część przygotowawcza leczenia;
 • drugi etap polega na korekcie niewłaściwej postawy jamy ustnej z wykorzystaniem aparatu treningowego Bioblok III; w trakcie noszenia aparatu dziecko uczy się nawyku zamykania ust, ponieważ powoduje on dyskomfort w czasie ich otwierania; ważne jest, aby w sytuacjach, gdy dziecko zdejmuje aparat Bioblok III, nakładany był aparat retencyjny Bioblok II;
 • trzeci etap to retencja, czyli utrwalenie uzyskanych rezultatów – w tym czasie dziecko zakłada aparat Bioblok III jedynie na noc; ma to miejsce aż do zakończenia wzrostu dziecka.

Jak wygląda wczesne leczenie ortodontyczne dzieci?

Wczesne leczenie metodą ortotropii polega na przyczynowym korygowaniu nieprawidłowości zgryzowych. Uczymy dzieci prawidłowej funkcji oddychania, przełykania, właściwej postawy głowy i ciała oraz eliminujemy wszystkie dysfunkcje języka, warg, ssanie palca, smoczka itp. Takie wczesne leczenie ortodontyczne to przede wszystkim nakierowywanie dziecka w trakcie jego wzrostu na prawidłowe tory rozwojowe. Sterujemy rozwojem wyrostków zębowych, tak aby umożliwić: otwarcie lub poszerzenie dróg oddechowych, prostowanie zębów, poprawę urody i kształtu twarzy. W niektórych przypadkach może wystąpić konieczność współpracy z laryngologiem, logopedą lub fizjoterapeutą.

Aby zrozumieć na czym polega ortotropia i działanie aparatów Bioblok, najlepiej zestawić ten rodzaj leczenia z ortodoncją i aparatami ortodontycznymi. Wczesne leczenie metodą ortotropii polega na zmianie kierunku wzrostu twarzy – w tym celu pierwsza konsultacja ma miejsce zaraz po urodzeniu dziecka, a rozpoczęcie aktywnego leczenie około 6 – 7 roku życia. Charakter działania aparatów ortodontycznych jest odmienny – mają za zadanie przesunąć zęby w sposób mechaniczny. Rozpoczęcie tego rodzaju leczenia następuje dużo później, bo około 9 roku życia z zastosowaniem aparatów ruchomych, a w późniejszym okresie z wykorzystaniem aparatów stałych. Działanie biobloków, w odróżnieniu do aparatów ortodontycznych, polega na leczeniu skoncentrowanym szczęce – stymulowaniu jej wzrostu do przodu. Ortotropia różni się także tym, że w trakcie leczenia powiększa się drogi oddechowe, nie usuwa się zębów stałych, a nawet robi miejsce na zęby mądrości. W przeciwieństwie do leczenia ortodontycznego nie stosuje się dożywotniej retencji, a efekt leczenia zależy w dużym stopniu od współpracy pacjenta.

x

Skontaktuj się z nami

  x

  Szanowni Pacjenci!

  Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

  • 24-26.12 oraz 31.12-01.01 oraz 06.01 nieczynne
  • 27.12 9:00-14:00
  • 28.12 14:00-20:00
  • 29.12 9:00-13:00
  • 30.12 14:00-20:00

  Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

  Zespół Ortoestetica.pl

  Umów wizytę