Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza, inaczej stomatologia ogólna, to dziedzina stomatologii, z którą Pacjenci mają najczęstszy kontakt. Jej głównym celem jest walka z bakteryjną, zakaźną chorobą zębów zwaną próchnicą. Służą temu dwie główne metody: profilaktyka, oraz leczenie zachowawcze zębów.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza stara się uchronić zęby Pacjenta przed próchnicą. Jeżeli bakterie jednak zaatakują specjalista jest w stanie chorobę sprawnie i szybko wyleczyć. Sama próchnica doprowadza do uszkodzenia, a nawet zniszczenia zakażonego zęba. Bakterie pochłaniają coraz większe fragmenty szkliwa, a nawet mogą przedostać się do miazgi (czyli nerwu i naczyń krwionośnych w zębie). Nieleczona choroba może zaatakować sąsiednie zęby, dziąsła oraz kość wokół zębów powodując jej stan zapalny.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza? Wspomnianą profilaktyką i leczeniem zachowawczym. Profilaktyka to sposób na uchronienie zębów przed bakteriami. Staranna higiena jamy ustnej, czyli regularne i dokładne mycie zębów, oraz nitkowanie szczelin międzyzębowych, to podstawa zachowania zdrowego uśmiechu. Na zębach odkłada się osad nazębny, który z czasem może przeobrazić się w tak zwany kamień nazębny. Dokładne mycie zębów ma na celu usunięcie tego osadu, zanim przybierze trudniejszą do usunięcia formę. Gdy jednak pojawi się kamień należałoby umówić się na higienizację zębów. Zabiegi takie jak skaling, piaskowanie i polerowanie usuną odkładający się osad i poprawią stan zębów. Nitkowanie usuwa resztki pokarmu spomiędzy zębów co jest szczególnie istotne, ponieważ są to miejsca do których szczoteczka nie ma dojścia. Takimi resztkami mogą pożywiać się bakterie wywołujące chorobę.

 

Niezwykle istotne są regularne wizyty kontrolne. To dzięki nim stomatolog jest w stanie spostrzec chorobę we wczesnej, łatwiejszej do leczenia fazie. W trakcie badania specjalista dokładnie sprawdza stan uzębienia Pacjenta i wyszukuje niepokojące zmiany, które mogą wskazywać na początki choroby. Jeżeli te zostaną dostrzeżone można od razu przeprowadzić leczenie. W naszym gabinecie badanie kontrolne zawsze wykonywane jest prz pomocy mikroskopu stomatologicznego. Wizyty kontrolne powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, co pozwoli w porę dostrzec wszelkie zmiany.

Leczenie zachowawcze zębów to zabiegi, które służą temu, by pozbyć się bakterii i naprawić wyrządzone przez nie szkody. Gdy próchnica zaatakuje ząb należy go oczyścić poprzez usunięcie chorobowo zmienionej tkanki. Zakażona część jest dokładnie usunięta, a ząb zdezynfekowany. Po usunięciu wszystkich ognisk choroby specjalista odbudowuje ząb. Zakres rekonstrukcji zależy od zaawansowania choroby. Jeżeli była wykryta wcześniej, usunięte obszary można przykryć wypełnieniem kompozytowym. Jeżeli stadium próchnicy było zaawansowane, może dojść do konieczności protetycznej odbudowy korony zęba. Jeżeli bakterie zaatakują miazgę jedynym ratunkiem dla zęba jest leczenie kanałowe. Stomatolog usuwa chore fragmenty zęba, a następnie zarażoną miazgę. Po oczyszczeniu ząb jest wypełniony specjalną substancją i ponownie zamknięty. W przypadku leczenia kanałowego stopień odbudowy również zależy od poczynionych przez chorobę zniszczeń.

Zapoznaj się z cennikiem

Stomatologia zachowawcza


Wypełnienie
od 260zł
x

Skontaktuj się z nami

    x

    Szanowni Pacjenci!

    Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

    • 27.12 9:00-14:00
    • 28.12 14:00-20:00
    • 29.12 13:00-18:00

    Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

    Zespół Ortoestetica.pl