Wady zgryzu to problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieleczone, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zaburzenia w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych, problemy z żuciem, a nawet z wymową. Współczesna ortodoncja oferuje jednak skuteczne metody leczenia, które nie tylko poprawiają estetykę uśmiechu, ale również przywracają prawidłową funkcję jamy ustnej. W tym artykule przyjrzymy się, jakie wady zgryzu można skutecznie leczyć u ortodonty oraz ile trwa typowa terapia.

Rodzaje wad zgryzu i metody ich leczenia

Zgryz krzyżowy: Zgryz krzyżowy to wada, w której dolne zęby zachodzą za górne. Może dotyczyć jednego zęba lub grupy zębów. Leczenie takiej wady zgryzu może wymagać rozszerzenia łuku zębowego, zazwyczaj też obejmuje noszenie aparatów ortodontycznych stałych w przypadku nastolatków i dorosłych, lub aparatów ruchomych w wieku dziecięcym. 

Dowiedz się więcej: https://ortoestetica.pl/stomatologia/ortodoncja/.

Zgryz otwarty: Zgryz otwarty występuje, gdy zęby górne i dolne nie stykają się podczas zamknięcia ust. Ta wada zgryzu może być spowodowana nawykami, takimi jak ssanie kciuka, smoczka lub nieprawidłowym ułożeniem języka. Leczenie zgryzu otwartego u dzieci polega zazwyczaj na eliminacji nawyku i współpracy z neurologopedą, czasem obejmuje leczenie aparatem ruchomym np. bioblokiem lub trainerem. W przypadku leczenia nastolatków i dorosłych często również kierujemy pacjentów dodatkowo na konsultacje do neurologopedy jeżeli problemem jest nieprawidłowa funkcja języka. Leczenie polega na zamykaniu zgryzu aparatami stałym tradycyjnym lub nakładkowym np. Invisalign, ClearCorrect. W bardziej skomplikowanych przypadkach, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Zgryz głęboki: W przypadku zgryzu głębokiego górne zęby przykrywają zęby dolne w nadmiernym stopniu. Ta wada może prowadzić do ścierania się zębów i problemów z dziąsłami. Ortodonta zazwyczaj leczy zgryz głęboki przy pomocy aparatów stałych, które stopniowo unoszą zęby górne i wyrównują układ zębów dolnych. Czas leczenia zależy od stopnia zaawansowania wady, ale zwykle trwa od 18 do 24 miesięcy.

Stłoczenie zębów: Stłoczenie zębów to wada, w której zęby nie mają wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, co powoduje ich nachodzenie na siebie. Leczenie tej wady zazwyczaj obejmuje rozbudowę łuków zębowych, aby zrobić miejsce i wyrównać zęby. Aparat ortodontyczny jest dobierany indywidualne, w zależności od tego ile miejsca brakuje w łuku zębowym. 

Przodozgryz i tyłozgryz: Przodozgryz występuje, gdy dolne przednie zęby są wysunięte do przodu przed górne, a tyłozgryz to odwrotność tej sytuacji. Gdzie dolne zęby są zbyt mocno cofnięte za górnymi zębami. Obie te wady mogą być korygowane za pomocą aparatów ortodontycznych. W przypadkach poważnych przodozgryzów lub tyłozgryzów, może być konieczna interwencja chirurgiczna w połączeniu z leczeniem ortodontycznym. 

Czas trwania terapii ortodontycznej

Czas trwania leczenia ortodontycznego zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju i stopnia zaawansowania wady zgryzu, wieku pacjenta oraz stosowanej metody leczenia. Średnio terapia ortodontyczna trwa od 6 do 24 miesięcy, ale w przypadku bardziej skomplikowanych wad może się przedłużyć do 36 miesięcy. Warto również pamiętać, że po zakończeniu leczenia aparatem stałym, konieczne jest noszenie aparatu retencyjnego, który zapobiega nawrotowi wady. Aparat retencyjny nosi się zazwyczaj przez kilka lat, a czasem nawet dożywotnio, w zależności od zaleceń ortodonty.

Wczesna interwencja – klucz do sukcesu

Wczesna interwencja ortodontyczna jest kluczowa, zwłaszcza u dzieci. Leczenie wielu wad zgryzu można rozpocząć już w wieku 5-6 lat, kiedy dziecko posiada jeszcze, żeby mleczne. Jest to kluczowe, aby odbyć pierwszą konsultację ortodontyczną w tym wieku. Pozwoli to zweryfikować występowanie ewentualnych dysfunkcji. Wczesne leczenie często pozwala uniknąć bardziej skomplikowanych i kosztownych procedur w przyszłości, a także zapewnia lepsze rezultaty estetyczne i funkcjonalne.

Ortodonta może skutecznie leczyć wiele różnych wad zgryzu, które nie tylko wpływają na estetykę uśmiechu, ale także na zdrowie i funkcjonowanie całej jamy ustnej. Czas trwania leczenia zależy od wielu czynników, ale przy odpowiedniej terapii i współpracy pacjenta możliwe jest uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. Wczesna interwencja i regularne kontrole ortodontyczne to klucz do zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu przez całe życie.

x

Skontaktuj się z nami

    x

    Szanowni Pacjenci!

    Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz gabinet będzie pracował w następujących godzinach:

    • 27.12 9:00-14:00
    • 28.12 14:00-20:00
    • 29.12 13:00-18:00

    Z tej okazji życzymy także wszystkim wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku!

    Zespół Ortoestetica.pl