Gratulacje, że zdecydowałeś się zacząć leczenie nakładkowe w naszym gabinecie.
Co powinieneś wiedzieć po zakładaniu aparatu nakładkowego?
Zapraszamy cię do poznania najważniejszych informacji.
- Nakładki zmieniaj co 2 tygodnie, chyba że zalecimy Ci inaczej.
- Nakładki noś 22 godziny na dobę.
- Pozostałe 2 godziny możesz poświęcić na jedzenie i mycie zębów.
- Po zdjęciu nakładek możesz jeść wszystko . Uważaj tylko na potrawy zawierające kurkumę. Czasami mimo wypłukania ust może ona zabarwić nakładki.
- W nakładkach możesz do woli pić wodę.
Jeżeli nie masz możliwość zdjąć nakładek do jedzenia, możesz swobodnie w nich jeść i pić napoje, ważne, żeby po jedzeniu zdjąć nakładki i wypłukać jamę ustną oraz przepłukać nakładki.
Czyszczenie nakładek
- Do mycia nakładek zakup sobie specjalną szczoteczkę taką jak do mycia protez lub aparatów ortodontycznych, lub małą szczoteczkę do paznokci. Spokojnie dostaniesz je w Rossmannie.
- Nakładki możesz myć pastą do protez lub zwykłym szarym mydłem.
- Dla lepszego efektu możesz zakupić myjkę ultradźwiękową np. na Allegro to koszt około 150 zł.
- Możesz też dla lepszego oczyszczenia użyć tabletek do protez np. Coregatabs. Rozpuść tabletkę w takiej ilość wody, jaką potrzebujesz do zanurzenia nakładek. Użyj letniej wody. Zanurz nakładki na 15 min. Następnie wymyj nakładki szczoteczką.
- Nakładki myj 3 razy dziennie najlepiej jak zdejmujesz je do posiłku. Po posiłku umyj zęby i załóż czyste nakładki.
- Zęby myj tak jak zwykle po jedzeniu.
- Dostałeś do nas gumkę żujkę.
- Przy zakładaniu nakładek nie zagryzaj zębów, żeby dopasować nakładki na zęby tylko użyj do tego gumki żujki.
- Umieść gumkę między zębami i po kolej zagryzaj na każdym zębie a nakładka z powodzeniem dopasuje się do zębów.
- Dodatkowo prosimy żuj gumkę ok. 15 min dziennie między wszystkimi zębami. Pozwoli to lepiej oddać aktywacje z nakładki na zęby.
Jeżeli potrzebujesz nowej gumki, zadzwoń do naszego gabinetu i umów się po jej odbiór. Przygotujemy ją dla Ciebie.
Dostajesz od nas dwa pudełka. Jedno przeznacz na przechowywanie nakładek, które aktualnie nosisz. Nie chowaj ich w chusteczkę lub nie wkładaj do kieszeni, torebki bez zabezpieczenia. Łatwo je zgubić lub zniszczyć. Jak masz psa, to staraj się trzymać nakładki z daleka od pupila. Pieski uwielbiają je zjadać.
Drugie pudełko przeznacz na nakładkę, która nosiłeś wcześniej. Czyli jak zmieniasz nakładki z 1 na 2, to 1 trzymaj dodatkowym pudełku. Ważne, żeby na wizytę kontrolną zabrał też tę wcześniejszą nakładkę. Jeżeli np stracisz jakiś attachmnet to będziemy mogli go założyć używając właśnie tej wcześniejszej nakładki. Lub jeżeli zgubisz nakładkę, która nosić aktualnie to do czasu zamówienia nowych możesz nosić poprzednią.
Na wizytę kontrolą zawsze przychodź w nakładce, która nosisz najmniej 5 dni. Pozwoli nam to określić czy Twoja nakładka jest dobrze dopasowana. Zazwyczaj nakładka na początku noszenia lekko nie pasuje, ponieważ jest inna od swojej poprzedniczki. Więc jeżeli przyjdziesz za szybko na wizytę kontrolną, nie będziemy wiedzieli, czy nakładka nie pasuje, bo nie oddała swojej aktywacji czy dlatego że nie działa prawidłowo.
Jeżeli masz jeszcze jakiś pytania, zapraszamy Cię do kontaktu z naszym opiekunem pacjenta.
Awarie w aparacie nakładkowym.
W tym artykule dowiesz się, jakie mogą być najczęstsze Awarie z aparatem nakładkowym.
– pęknięcie nakładki. Nakładki najczęściej pękają w miejscu brakującego zęba lub w miejscu bardzo dużej aktywacji.
– odczepienie attachmentu. Attachmanty są wykonywane z materiału kompozytowego dopasowanego do koloru zębów. Czasami przy dużym nacisku może dojść do ich odczepienia. Możesz być spokojny, są przyklejone specjalnym klejem i zupełnie nie niszczą zębów.
– zgubienie nakładki. Z naszych doświadczeń wynika, że najczęściej do zgubienia nakładki dochodzi gdy jest ona nie właściwie przechowywana, nie w pudełku, ale np. w chusteczce.
– przebarwienie nakładki. Najczęściej nakładki przebarwiają się od kurkumy, herbaty, naparów ziołowych. Ważne jest, aby po spożyciu kolorowego jedzenia, napoi wypłukać nakładki letnią wodą przed ponownym umieszczeniu ich w jamie ustnej.
– nakładka nie dochodzi do zębów. W pieszych dniach noszenia nowej nakładki może ona być lekko niedopasowana do zębów. W ciągu 2-3 dni powinna się dopasować.
Ważne, żeby o każdej awarii poinformować swojego dentystę.